دسته‌بندی نشده

ابزارالات دستی

ممکن است برای شما نیز پیش امده باشد که در خانه یا محل کارتان یکی از وسایل مورد نیازتان خراب شده باشد و نیازمند تعمیر باشد که برای درست کردن ان نیاز به ابزارهایی داشته باشید که ان ابزار های کوچک و عمومی در جعبه ای که برای این کار تعبیه شده است قرار می گیرد این ابزار الات کوچک میتواند در انجام کارها ،مورد نیازتان قرار گیرد حال انکه برای هر قسمت از وسایل باید از کدام ابزار استفاده شود نیازمند اگاهی و دانش است که بدانیم چه ابزار هایی باید در جعبه ابزار قرار گیرد وچه کارایی هایی دارد و نحوه استفاده از ان ها به چه صورت میباشد که در ادامه این مطلب شمارا با کاربرد ها و نحوه استفاده از ان ها اشنا و راهنمایی میسازیم.

انواع ابزار آلات دستی مختلف

یک جعبه ابزار کامل، می‌تواند گزینه ی مناسبی برای صرفه‌جویی در هزینه ‎های شما باشد. به شما کمک می‌کند تا تعمیرات کوچک و قابل حل محل زندگی خودتان را با کسب مهارت و دانش اندکی، به راحتی انجام دهید اما این کار به این جا ختم نمی شود. شما باید بدانید که چه ابزار آلاتی را باید خریداری کنید و آن‌ها را متناسب به کاربردی که قرار است در دفعات متعدد مورد استفاده قرار بگیرد، در خاطرتان داشته باشید.فهرست انواع ابزار آلات دستی متفاوت که باید آن‌ها را بشناسید در زیربیان شده است:

۱. انبرها

اولین و متنوع ترین نوع از انواع ابزار آلات دستی مختلف به انبرها تعلق می گیرد. انبرها، ابزار دستی بسیار قدرتمندی هستند که برای گرفتن یا کشیدن چیزی استفاده می‌شوند که تنها با دست امکان پذیر نمی باشد یا انجام آن‌ها به راحتی نیست. عموما ابزارهای کوچکی مثل سیم یا میخ‌های عایق‌بندی شده به کمک انبردست از کابل، دیوار یا چوب بیرون کشیده می‌شوند. آن‌ها همچنین برای وسایل محکم و مقاومی مانند قلاب یا دستگیره هم استفاده می شوند.
انواع مختلف انبرها:

 • انبردست
 • دم‌باریک
 • انبرکلاغی
 • گازانبر
 • انبرقفلی
 • سیم‌چیم
 • سیم‌ لخت‌کن
 • انبر خارجمع‌کن
 • انبرقفلی

برخی از مدل‌ها شامل دسته‌های بزرگ و فک‌های مبهم هستند که قابلیت تنظیم عملکرد دقیق را دارند. بنابراین در هنگام خرید انبردست برای جعبه‌ابزار خود، بیشتر از هر چیزی به کارایی و عملکردی که از آن انتظار دارید توجه کنید و سپس با خریدن انبر مورد نظر، آن را به جعبه‌ ابزار خود اضافه کنید. مراجعه به شرکت تولیدی بازارگانی آروا و صفحه‌ی محصولات ابزار آلات دستی آن می‌تواند یک راهنمای کامل برای شما از انواع انبرهای دستی و کارایی آن‌ها باشد.

انبر پرس 

کاربرد این انبرها در شبکه و مخابرات استفاده می شود. انبری با  انعطاف پذیری بسیار بالا می باشد که عموما در صنعت رایانه از آن به کار گرفته می شود.انبر پانچ

برای به وجود امدن اتصالات ثابت یا موقت بسیار کاربردی می باشد. مناسب برای متریال هایی مانند کاغذ، پارچه، چرم، واشر و پروفیل و … می باشد.

انبردست مورب

این انبر جهت انبر برش مورب، انبر برش جانبی و سیم برش به کار گرفته شده است. فک به صورت یک لبه زاویه طراحی و تولید شده است که برای برش سیم های بسیار ضخیم است. در نجاری و همچنین کارهای الکتریکی بسیار پر کاربرد هستند.

انبر بست شیلنگ 

به عنوان انبر بست شیلنگ یا انبر شیلنگ رادیاتور شناخته می شود. جهت فشرده سازی شیلنگ طراحی و ساخته شده اند و اتصال را محکم تر و پرس تر می کند.

دم باریک 

بسیار انعطاف پذیر، می توان آن را برای خم شدن، شکل دادن و برش سیم استفاده کرد. کاربردهای وسیعی دارند که در برق کشی، جواهر سازی و مهندسی شبکه مورد استفاده قرار می گیرند.

انبر میخ کش

نوعی گاز انبر می باشد عملکرد آن همانند برداشتن شی با ناخن است. قسمت بالایی فک به صورت منحنی است تا سبب خراشیدگی یا برش در هنگام خارج کردن میخ از چوب یا دیوار نشود. لازم به ذکر است که از این وسیله کاربردی جهت قطع کردن میخ نیز استفاده می شود. در ضمن نگهداشتن اشیاء نیز با این میخ کش امکان پذیر است که می بایست نیرو به صورت یکنواخت وارد شده و از تمامی لبه فک کمک گرفته شود.

انبر میخ کش

نوعی گاز انبر می باشد عملکرد آن همانند برداشتن شی با ناخن است. قسمت بالایی فک به صورت منحنی است تا سبب خراشیدگی یا برش در هنگام خارج کردن میخ از چوب یا دیوار نشود. لازم به ذکر است که از این وسیله کاربردی جهت قطع کردن میخ نیز استفاده می شود. در ضمن نگهداشتن اشیاء نیز با این میخ کش امکان پذیر است که می بایست نیرو به صورت یکنواخت وارد شده و از تمامی لبه فک کمک گرفته شود.

انبر خار باز کن 

همچنین به عنوان انبر حلقه، انعکاسی وحلقه قفل شناخته شده است. به شیارهای دایره ای یا جسم گرد دیگر متصل می شوند. هنگامی که بسته می شود، حلقه می تواند آزادانه چرخش کند، اما قادر به حرکت در سمت چپ نیست. آنها معمولا برای چرخ دنده ها در دوچرخه های کوهستانی و وسایل نقلیه مشابه استفاده می شود.

انبر خار جمع کن

برای بستن خار( قطعه‌ای شبیه واشر  که جهت نگهداشتن یا قفل چند قطعه به همدیگر استفاده می‌شود.) در دو نوع سر راست و سر کج عرضه می گردد که جهت بستن خارهای دور از دسترس طراحی شده است. یک فنر دارد که برای راحتی کاربر هنگام باز و بسته شدن آن در نظر گرفته شده است.

انبر کلاغی

به عنوان انبر شیار مشترک و یا انبر سرکج معروف هستند. مجهز به زبانه‌های کشویی و قابل تنظیم که نیمی از این زبانه‌ به صورت منحنی و نیم دیگر آن نیز صاف است. برای راحتی هرچه بیشتر کاربران،انبر کلاغی در سایزهای مختلفی ساخته شده‌اند و برای انجام کارهای خانگی نیز بسیار مناسب هستند.

انبر سیم پیچ 

فک های این ابزار دارای دو رشته می باشد که یکی از دیگری بزرگتر است. سیم پیچ در اطراف فک ها به طور عمده در جواهرات استفاده می شود تا کلاه ها، سیم های گوش و تعدادی از اجزاء حلقه شکل دیگر را تشکیل دهند.

انبر باتری 

به صورت عمده در صنعت خودرو جهت حفظ پیچ و مهره بر روی باتری های ماشین و کابل های جهنده مورد استفاده می باشند. فک پایین تر به نسبت کوچکتر است و هر دو فک خیلی ضخیم طراحی شده اند تا آنها را با دوام تر و با کیفیت تر کند.

دم باریک سر کج 

شامل فک هایی هستند که در زاویه ۴۵ یا ۹۰ درجه خم شده اند. جهت ساخت جواهرات، کارهای الکتریکی و سایر مشاغل که با شکل دادن سیم ارتباط دارند،خیلی مفید و پر کاربرد هستند.

انبر فنر ترمز های کاسه ای

این ابزار یکی دیگر از ابزارهای بسیار مفید خودرو است. این انبردستها در حقیقت چند منظوره اند که کار تعویض لنت  را بخوبی انجام  می دهند. برای تعویض لنت ترمز های کاسه ای بعد از قرار دادن لنت در جای مخصوصش می بایست فنر نگهدارنده آن را به صفحه پشت لنت وصل کرد که در حقیقت بدون این انبر نه تنها غیر ممکن بلکه کاری به شدت وقت گیر و بسیار سختی می باشد.

انبر بوم کش نقاشی 

یک ابزار بسیار ارزشمند برای هنرمندان است که جهت کشیدن پارچه روی بوم استفاده می شود. یک انبر خوش دست و کار امد است که از جنس فلز بسیار محکم ساخته شده و روی دسته ها دو روکش پلاستیکی قرارگرفته که برای گرفتن این انبر بسیار گزینه ی مناسبی می باشد، علاوه بر آن فک های این بوم کش دارای دو روکش پلاستیکی بسیار خوب است که به اسانی میتواند هر پارچه ای را گرفته و با کشش مناسب روی بوم قرار دهد.

انبردست ترکیبی 

این انبر دارای کاربرد چند منظوره و مناسب گرفتن قطعات، باز و بسته کردن پیچ و مهره و همین طور برش سیم وکابل می باشد. این انبردست شامل فک هایی است که  برای اسانی در گرفتن قطعات طراحی شده است و باعث راحت تر و سریع تر انجام شدن کار ها می شود .

انبر پلمپ 

این انبر جهت پرچ کردن و وصل کردن کاغذ طراحی و ساخته شده است. البته کاغذهایی که دیگر نیازی به جدا سازی آنها نیست. با این ابزار دستی می توان تعداد فراوانی کاغذ با عمق و قطر متفاوت را پرچ کرد. پس از قرار دادن دو پرچ در دو طرف دهانه‌ی این ابزار و قرار دادن کاغذها بین این دو با وارد کردن فشار اندکی به دسته‌ها، دو طرف دهانه به هم نزدیک می شوند و پرچ را درون کاغذ فرو می‌کنند. با این روش کاغذها طوری به هم وصل می شوند که جدا کردن آنها دیگر امکان پذیر نیست.

گاز انبر

این انبر برای گرفتن موقت یک جسم و یا قطع کردن آن مورد استفاده قرار می گیرند. ابزاری بسیار پرکاربرد در کفش دوزی، پینه دوزی، نجاری و … می باشد و بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.

انبر کابل بر

با استفاده از سیم چین معمولی امکان این را ندارد که کابل هایی با ضخامت و قطر زیاد را برید. به همین علت انبرهایی مختص به این کار ساخته شده است که دسته ها و فک های بسیار قوی دارند و وسیله ای ماسب جهت بریدن و قطع کردن سیم های کلفت و انواع کابل می باشند.

انبر آرماتور بندی

کاربرد این ابزار،برای کارهایی شامل خم کردن مفتول، بریدن و پیچاندن سیم بسیار استفاده می شود که تمامی این آنها در فرایند آرماتوربندی مورد نیاز است. به همین علت است که اسم آن را انبر آرماتور بندی انتخاب کرده اند. کله گی آن کاملا تخت و بدون انحنا است به این جهت نقطه کاملا هم سطح را در برگرفته و یا قطع می کند. ساختار تیغه های فک به این سبک است که یک طرف آن صاف و سمت دیگر آن بسیار تیز است و همین سبب برش تمیز و بدون لبه می گردد. تیغه فک آرماتور بند از انواع مختلف دیگر آن تیز تر بوده و برای بریدن سیم، مفتول، پیچ، میخ و انواع فلزات نرم بسیار مناسب است. در برخی از تیپ ها لبه کناری انبر تخت است که از این نقطه آن برای ضربه زدن نیز می توان استفاده ی دیگری برد.

انبر الکترونیکی

اسم دیگر این انبر، انبر مینی نام دارد. این ابزار دارای ابعاد بسیار کوچکی است و کاربرد آن در کارهای ظریف مخابراتی و الکترونیکی است. مناسب برای تعمیرات لوازم خانگی، برد و قطعات کامپیوتری و حتی فنر زدن کتب در لوازم التحریری هاست و این ابزار وسیله ای بسیار کاربردی است که وجود آن در هر خانه ای ضروری است.

انبر فیلتر بازکن

این انبر جهت باز و بستن انواع فیلتر موتور به کار گرفته می شود و در سه حالت مختلف استفاده می شود. به طور میانگین میزان باز شدن دهانه آن معادل۱۲ سانتیمتر است. دندانه های استفاده شده در قسمت داخلی فک ها موجب گیرایش بهتر و دقیق تر، بدون آن که لغزشی در قطعه ایجاد شود.

انبر برش pvc

برای بریدن قطعات لوله های پی وی سی از انواع مختلف کمان اره، فارسی بر و کاتر به کار گرفته می شود که بهترین و کار امد ترین انتخاب قیچی یا انبر برش پی وی سی و دارای دو فک است که یکی از ان ها ثابت و منحنی است برای قرار گیری لوله داخل آن طراحی و تولید شده است و کاربرد فک دیگر آن است که متحرک بوده و  تیغه برش آن از جنس تفلون است. از فک ثابت برای نگهداشتن لوله استفاده می شود و از فک متحرک برای برش نیز به کار گرفته می شوند.

۲. ست چکش

چکش در هنگام ضربه زدن به چیزی با نیروی زیاد، یکی از انواع ابزار آلات دستی بسیار مناسب است. همان‌طور که می‌دانیم با چکش می‌توان به راحتی هر چیزی را بشکنیم. به همین دلیل است که خرید ابزار چکش در هر جعبه‌ی ابزاری یک گزینه‌ی ضروری محسوب می شود. عمده استفاده چکش برای کوبیدن میخ؛ آهنگری فلزات، ضربه‌زدن به انواع قلم و همچنین شکستن اجسام مختلف است. اصلی‌ترین نوع چکش‌ها در سه دسته‌ی چکش پنجه‌ای، پتک پلاستیکی و چکش‌های خردکن قرار میگیرند.
چکش‌های پنجه‌ای برای بیرون کشیدن میخ، پتک‌های لاستیکی برای ضربه‌زدن به اشیا، بدون آسیب به مواد و چکش‌های خردکن در از بین بردن سرباره و باقی‌مانده جوشکاری از فلز، بسیار گزینه مناسبی است. 

۳. پیچ‌گوشتی

اگر شناختی از یک جعبه‌ابزار ساده داشته باشید؛ بدون شک پیچ‌گوشتی یکی از لوازم‌هایی است که به سرعت از آن یاد و آن را در لیست خرید ابزار خود یادداشت می‌کنید. پیچ گوشتی یکی از انواع ابزار آلات دستی است که برای اهداف مختلفی مثل باز و بسته کردن پیچ‌های لوازم‌خانگی، محکم‌کردن پیچ‌های دوچرخه یا بررسی و تعمیر اتصالات برقی استفاده می‌شود.
ابزارهای مختلف به پیچ‌گوشتی‌های متنوعی با اشکال و اندازه‌های مختلف احتیاج دارند. بنابراین یک ست کامل از پیچ‌گوشتی‌هایی تهیه کنید که اندازه‌ها و اشکال مختلف پیچ‌گوشتی را دراختیار شما می‌گذارد تا به راحتی به کمک آن‌ها چالش‌ها و کارهای مورد نیاز خود را رفع کنید. یک مجموعه پیچ‌گوشتی با کیفیت، اگر از آن‌ها به درستی استفاده شود؛ می‌تواند بیش از یک دهه در خدمت شما باشد و انجام کارها را برایتان آسان کند.

۴. متر

با وسیله‌ای به نام متر همه‌ی ما آشنایی داریم. وسیله‌ای که یکی از اصلی‌ترین اجزای ابزار آلات دستی است و کاربردهای مهمی دارد. همانطور که از اسمش پیدا است، از متر برای اندازه‌گیری طول، عرض، ارتفاع و عمق هر جسم بزرگ و کوچکی استفاده می‌شود. به کمک آن می‌توانید ساخت یا تعمیرات یک کار تمیز و دقیق را اماده سازید. امطمئن شوید که نوار اندازه‌گیری برای جابه‌جایی آسان در داخل جیب شما مناسب است و طول آن کمتر از ۲۵ فوت نیست. این ویژگی‌های مهم است که استفاده از متر اندازه‌گیری را بسیار راحت و کاربردی می‌کند.

۵. ست آچار

یکی از انواع ابزار آلات دستی بسیار کار امدآچارها هستند. آچار در زمان استفاده از پیچ و مهر بسیار مفید است. برای شل شدن یا محکم‌ شدن پیچ و مهره‌ها به یک آچار خوش ساخت و مناسب احتیاج دارید. لیستی از بهترین و با کیفیت‌ترین آچارها در صفحه محصولات آروا وجود دارد که به شما یادآوری می‌کند در هنگام خرید ابزار ، به یک موضوع مهم دقت کنید. و آن‌ هم این‌که آچارها زمانی مفید و کارآمد هستند که وقتی روی یک پروژه‌ی بزرگ یا حتی کوچک کار می‌کنید، بتوانید به آسانی مورد استفاده‌ی شما قرار بگیرند و دقیقا کاربردی که از آن‌ها انتظار دارید را برآورده کنند.

۶. کاتر

کاتر میتواند در جعبه ابزار شما بیار مهم و کار امد باشد پس از خرید ان غافل نشوید. کاتر می‌تواند برای بریدن موکت و حتی پنل‌های پیش‌ساخته مورد استفاده قرار گیرد. البته که می تواند داشتن قیچی مناسب در کنار کاتر شما را در انجام کارها بسیار کمک کند. همیشه این کاتر نیست که می‌تواند کارها را به آسانی انجام دهد و همیشه هم قیچی راه حل مشکل نیست. برای همین است که پیشنهاد میکنیم هر دو ان ها را در جعبه ابزار خود به همراه داشته باشید.

به‌طور کلی، دو نوع آچار وجود دارد که در بازار با آن‌ها اشنا خواهید شد:

 • آچار قابل تنظیم
 • آچار غیرقابل تنظیم

آچارهای غیرقابل تنظیم، وقتی شما بر روی یک پروژه‌ی بزرگ کار می‌کنید می‌تواند یک انتخاب خوب باشد. بدون این‌که هربار دردسر تنظیم آن‌ها را داشته باشید و بدون ان که ذره ای دچار اتلاف وقت شما شوند اما در پروژه‌های کوچک و خانگی بهترین گزینه‌ی مصرفی، آچارهای قابل تنظیم هستند. داشتن یک دسته‌ی لغزش گیر و روکش کروم که از زنگ‌زدگی آچارها جلوگیری می‌کند هم ویژگی‌های بسیار مهمی است که باید به ان ها توجه لازم را داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *