ابزار دستی

منگنه کوب

منگنه کوب

منگنه کوب چیست؟

منگنه کوب ها یکی از مهم ترین ابزارالاتی هستند که هر اوستاکاری باید داشته باشد. منگنه کوب ها انواع مختلف دستی ,بادی, شارژی و… دارند که در این پست می‌خواهیم با انواع آن آشنا شویم.

خرید منگنه کوب و استفاده از آن مستلزم دانش اولیه‌ی لازم و رعایت نکات ایمنی می باشد برای مثال در بعضی از عزیزان دیده شده که منگنه کوب را گرفته و به یک دیگر شلیک می‌کنند این کار بسیار کار خطر ناکی می باشد و اکیدا تاکید می‌کنیم که از این کار بپرهیزید.

همان طور که میدانید از منگنه کوب برای منگنه کردن اجسام به چوب استفاده می شود عموما از نظر ظاهری نمی توان فرق میان منگنه کوب و میخ کوب را متوجه شد اما ما در این مقاله سعی کردیم که تا در حد توانمان در باره‌ی این دو ابزار مهم توضیحاتی را ارائه دهیم و تفاوت‌های این دو را بررسی کینم با ما همراه باشید.

منگنه کوب چگونه کار می کند؟

منگنه کوب

بدون تردید اولین چیزی که با شنیدن نام منگنه به ذهنتان می‌آید، منگنه ای است که برای کاغذ استفاده می شود اما کاربرد منگنه تنها به کاغذ محدود نخواهد شد.

یکی از محبوب و پرکاربردترین ابزارآلات در نجاری منگنه کوب ها می باشند که از آن برای وصل کردن و محکم کردن دو قطعه استفاده می‌شود. از منگنه کوب ها بیشتر در کارهایی مثل ساخت مبلمان، رویه کوبی و ساخت دکوراسیون استفاده خواهد شد.

منگنه کوب انواع گوناگونی دارد که از انواع آن می توان به منگنه کوب دستی، برقی و بادی اشاره کرد که در ادامه به طور کامل به آنها پرداخته‌ایم.

منگنه کوب‌ها ویژگی‌های یکسانی را دارند و کار و نگهداری آن‌ها خیلی ساده می باشد. اگر از آن گروه افرادی می باشید که کارهای فنی خودتان را خودتان انجام می‌دهید باید بگم که می‌توانید از منگنه کوب برای انجام بسیاری از کارهای تعمیراتی استفاده کنید.

با استفاده از منگنه کوب قادر هستید روکش مبلمان یا رویه صندلی که از جای خود جدا شده را بار دیگر نصب کنید یا از آن در پروژه‌های تزئینی و دکوراسیون داخلی نیز می توانید استفاده کنید.

انواع منگنه کوب

همان طور که قبلا هم گفته شد منگنه کوب انواع گوناگونی دارد که با توجه به کاری که قصد دارید انجام دهید می توانید نوع خاصی را برای خود تهیه کنید ولی قبل از خرید نیاز دارید انواع منگنه کوب را بشناسید تا با اگاهی از خرید خود لذت ببرید.

منگنه کوب دستی

منگنه کوب دستی

همانطور که از اسم آن مشخص است تمامی کارها با فیزیک بدنی به انجام می شود و باید از توان دست خود برای منگنه کردن اجسام استفاده کنید و در واقع از هیچ نیروی برقی استفاده نمی شود.

این مدل منگنه کوب دارای یک فنر می باشد که یک سوزن 6 میلی متری به آن متصل است و بعد از منگنه کردن سوزن به سر جای خود بر می گردد.

انجام کار با این نوع منگنه کوب به قدرت بدنی نچندان زیادی نیاز دارد. عملکرد این دستگاه محدود بوده و از این دستگاه بیشتر برای پرس‌کاری، تثبیت روکش، نصب پیش‌بند کابینت و رویه کوبی استفاده می‌شود.

منگنه کوب دستی به نسبت ارزان تر از مدل های دیگر بوده و بیشتر برای کارهای خانگی مورد استفاده قرار می گیرد. کار با این نوع منگنه بسیار ساده و آسان است و تنها با فشار دادن دسته منگنه قادر خواهید بود از آن استفاده کنید. از انواع منگنه کوب دستی می‌توان به منگنه چند منظوره، منگنه چکشی، منگنه کارتن و منگنه نصب کابل و سیم اشاره کرد.

منگنه کوب بادی

منگنه کوب برقی یا شارژی

عملکرد منگنه کوب برقی درست مثل منگنه کوب دستی بوده و تنها فرق آن در منبع انرژی نیاز برای انجام کار می باشد. منگنه کوب های برقی با جریان برق و منگنه کوب شارژی با جریان باتری شروع به کار می‌کنند و عملکرد آنها درست مانند حالت دستی آن می‌باشد. این نوع منگنه کوب یک شستی به جای اهرم فشرده شده داشته و تنها به فشار اندکی برای کوبیدن سوزن منگنه نیاز دارد. درون برخی از انواع منگنه کوب می‌توان میخ  و سوزن منگنه قرار داد و برای میخ و منگنه با طول متفاوت قابل تنظیم هستند. قیمت منگنه کوب برقی و شارژی از منگنه کوب دستی گران‌تر است.

بیشتر بخوانید: انواع موانع ترافیکی را بشناسید و آنلاین بخرید

با فشار دادن شستی، منگنه کوب در هر دقیقه تعداد زیادی سوزن منگنه را با فشار یکسان می‌کوبد که باعث ایجاد ظاهری یکدست می‌شود. برای ایمنی بیشتر و جلوگیری از آسیب ایمنی روی منگنه کوب برقی شستی ایمنی تعبیه شده تا زمانی که دستگاه در مکان درست قرار نگرفته باشد، کار نکند.

منگنه کوب بادی

همانطور که از اسمش پییداست این مدل با فشار هوا کار خواهد کرد و منگنه کردن از طریق اهرمی که در زیر انگشت تعبیه می شود انجام می گیرد.

بطور قاطع می توان بیان کرد که این مدل دستگاه، به دلیل استفاده از فشار باد قدرت بسیار زیادی دارد زیرا که دارای سوزن 8 میلی متری می باشد که هوای فشرده را از طریق شلنگ به شکل تلفنی به دستگاه منگنه کوب انتقال می‌دهد و بعد با فشار به منگنه آن را پرتاپ می‌کند.

در منگنه کوب های مدل بادی، در ابتدا و انتهای شلنگ این دستگاه بست های مخصوصی وجود دارد که یکی از آن ها به کمپرسور که هوای دستگاه را می سازد و دیگری به انتهای ابزار منگنه کوب متصل می شود.

قابل ذکر است که این دستگاه برای ساخت قطعاتی است که نیاز به چسب نخواهند داشت.

عملکرد این منگنه کوب بادی با استفاده از فشار هوای فشرده می باشد. همانطور که گفته شد هوای فشرده از کمپرسور با استفاده از شلنگ وارد منگنه کوب می شود و نیروی لازم برای منگنه کوبی را فراهم می‌کند و کار منگنه را انجام می دهد.

قدرت و کاربرد منگنه کوب بادی در قیاس با انواع دیگر بسیار زیاد بوده و در کار نجاری بیشترین کاربرد را دارد. نیرو و فشار منگنه کوب به قدری بالا می باشد که یک سوزن ۸ میلی متری را در چشم بهم زدنی به راحتی در چوب نرم جای می دهد.

تولیدکنندگان مبلمان، نصابان کفپوش و برق‌کاران از این دستگاه برای پروژه‌های خود بهره می گیرند. سوزن و میخ این دستگاه به‌ صورت به‌ هم چسبیده و خشابی می باشد تا در زمان صرفه‌جویی شود و کار را پشت هم و سریع انجام دهد.

از جمله مزایای منگنه کوب بادی وزن پایین، طول عمر بسیار بالا و دارا بودن سیستم ایمنی برای جلوگیری از شلیک اشتباه سوزن منگنه می باشد.

منگنه کوب برقی

 

منگنه کوب جراحی

شاید برای شما جالب باشد که بدانید انواعی از منگنه کوب وجود دارد که از آن برای بستن زخم و محل جراحی به جای بخیه استفاده می‌کنند. جنس منگنه کوب جراحی اغلب پلاستیکی بوده و با قرار دادن منگنه روی پوست و کنار هم قرار دادن لبه‌های پوست عملکردی مشابه عمل بخیه زدن را انجام می‌دهند. هم‌چنین از این دستگاه برای جدا کردن بخشی از بافت روده یا معده (آناستوموز) هم استفاده می‌شود.

سوزن دستگاه منگنه

مهم‌ترین ابزار برای منگنه کوبی، سوزن منگنه می باشد. سوزن منگنه قطعه فلزی بسیار نازک است که در دو طرف آن خمیدگی با زاویه 90 درجه وجود دارد. بدون سوزن منگنه هیچ کدام از دستگاه‌های منگنه کوب کار نخواهد کرد و می‌توان گفت که بلا استفاده می‌ماند.

میخکوب چیست؟

حتما برایتان پیش آمده در شرایطی باشید که در آن مجبور به کوبیدن میخ‌های بسیاری در مدت زمان کوتاه باشید برای انجام این کار احتیاج به زمان و انرژی زیادی دارید که با چکش معمولی نمی توان چنین کار سنگینی را انجام داد.

برای این کار ابزاری به نام میخکوب طراحی شده که جایگزین چکش شده است.

میخکوب ها یکی از ابزارهای مفید و پرکاربرد است که می تواند هزاران میخ را به صورت محکم و درست در محل مورد نظر شماوارد کند.

تفاوت‌ میخکوب و منگنه کوب

اقلب مردم میخکوب و منگنه کوب را باهم اشتباه می‌گیرند در صورتی که این دو ابزار تفاوت‌های زیادی با هم دارند. از میخکوب بیشتر در نجاری و از منگنه کوب‌ در مبلمان سازی و رویه کوبی استفاده می‌شود. تفاوت میخ و منگنه در اندازه آن‌ها است. میخ قطر بیشتری نسبت به منگنه داشته و سوراخ بزرگ‌تری در سطح مورد نظر ایجاد می‌کند. میخکوب در مقایسه با منگنه کوب سرعت بیشتری داشته اما وزن آن از منگنه کوب بسیار کمتر است.

برای کار با میخکوب به روغن خاص احتیاج دارید اما منگنه کوب به روغن احتیاج ندارد. از آنجا که منگنه بهتر و محکم‌تر سرجای خود قرار می‌گیرد در مبلمان سازی و رویه از منگنه کوب استفاده می‌شود.

 

شباهت میخکوب و منگنه کوب

بزرگ‌ترین شباهت میخکوب و منگنه کوب عملکرد آن یعنی اتصال دو قطعه مختلف است. هم‌چنین روش کار میخکوب و منگنه کوب‌ شباهت‌ زیادی به یکدیگر دارند.

میخکوب چیست؟

 

انواع میخکوب

 1. میخکوب شارژی
 2. میخ کوب برقی

مزیت ابزارهای بادی نسبت به ابزارهای برقی و شارژی

 • استهلاک آن ها در مدت طولانی تری صورت می گیرد.
 • استفاده از ابزارهای بادی مقرون به صرفه است.
 • تنوع بسیار بالایی دارند.
 • پر قدرت و کم هزینه هستند.
 • مناسب برای محیط های کارگاهی هستند.

خطرات استفاده از میخکوب و منگنه کوب

حوادث و سوانح ناشی از کار با میخکوب یا منگنه کوب های بادی عمدتا از عدم توجه و رعایت قواعد ایمنی و پیشگیرانه ناشی می شوند. با شناخت قبلی از خطرات موجود و رعایت اصول ایمنی و پیشگیری از بروز این خطرات ، این حوادث قابل اجتناب می باشند.

در زیر برخی از این نکات را بیان میکنیم:

۱- عینک کار: کارگرانی که با دستگاه کار میکنند و سایر افراد در محوطه کارگاه باید همیشه عینک ایمنی به چشم بزنند.

وسیله ایمنی برای چشم از این رو لازم است که ممکن است میخ ها و ذرات آشغال پرتاب شده در فضا موجب آسیب رسیدن شدید به چشم شوند.

عینک های بدون حفاظ کناری و یا نقاب های صورت به تنهایی دارای حفاظت کافی نیستند.

۲- گوشی ایمنی: گوشی ایمنی ممکن است در بعضی محیط های کار لازم باشد. از آنجایی که ممکن است اشخاص در محیط کاری در معرض میزان بالای صدا قرار گیرند که موجب آسیب به شنوایی شود ، کارفرمایان و استفاده کنندگان از دستگاه باید ترتیبی بدهند که هرگونه وسیله لازم برای ایمنی شنوایی تهیه شده و توسط کارگران و سایر افراد در محوطه کار مورد استفاده قرار گیرد.

تامین هوای فشرده دستگاه و اتصالات آن:

میخکوب برقی

۱- از اکسیژن و گاز های قابل اشتعال و یا گاز های پر شده در کپسول به عنوان منبع انرژی برای این دستگاه ها استفاده نکنید زیرا ممکن است دستگاه منفجر شده و موجب آسیب شود.

۲- از منابع تامین هوای فشرده که احتمال فشار بیش از ۳۰۰ پوند بر اینچ (PSI) دارند استفاده نکنید زیرا ممکن است دستگاه منفجر شده و موجب آسیب شود.

۳- همیشه در موارد زیر اتصال هوا را جدا کنید :

 • قبل از تنظیم کردن ها
 • در موقع سرویس کردن دستگاه
 • در موقع رفع گیر کردگی
 • در مواقعی که از دستگاه استفاده نمیشود
 • وقتی که آنرا به محل های مختلف کار میبرید ، چون ممکن است بطور تصادفی دستگاه به کار افتاده و آسیب برساند.

پر کردن دستگاه:

در موقع پر کردن دستگاه همواره نکات زیر را رعایت کنید:

۱- هیچوقت دست و یا قسمت دیگری از بدن را در منطقه خروج میخ دستگاه قرار ندهید.

۲- هیچوقت نوک دستگاه را به طرف کسی نگیرید.

۳- ماشه را نکشید و یا ضامن را آزاد نکنید چون ممکن است تصادفا دستگاه بکار افتاده و آسیب برساند.

کار کردن با دستگاه:

۱- هیچوقت با دستگاه با خشونت و غیر عاقلانه کار نکنید.

۲- هیچوقن ماشه دستگاه را غیر از حالتی که نوک آن به طرف کار باشد نکشید.

۳- وقتیکه دستگاه کار میکند دیگران را در فاصله مطمئنی از آن نگهدارید چون ممکن است دستگاه بصورت تصادفی به کار افتاده و به افراد آسیب برساند.

۴- روی یک میخ کوبیده شده میخ دیگری نکوبید زیرا این کار باعث کج شدن میخ و آسیب رسیدن به دستگاه میشود.

۵- دستگاهی که با کشیدن ماشه کار میکند ، برای کوبیدن یک میخ نیاز به یک مرتبه کشیدن ماشه دارد. هر بار که ماشه کشیده شود دستگاه یک میخ میکوبد. مدل ماشه ای برای مواردی است که به علت نوع کاربرد دستگاه استفاده از ضامن ممکن نباشد.

کار کردن با ضامن تماسی :

مدل ضامن تماسی دستگاه دارای یک ضامن تماسی برای کوبیدن میخ ها به همراه یک ماشه است. دستگاهی را که دارای ضامن تماسی است میتوان به دو گونه بکار برد:

الف) میخکوبی تک تک: برای کارکردن با دستگاه در این حالت نوک آنرا روی سطح کار بگذارید . انگشت روی ماشه باشد، ضامن تماسی را فشار دهید. ماشه را بکشید تا میخ کوبیده شود و بعد از هر بار عملکرد انگشتتان را از روی ماشه بردارید.

ب)میخکوبی سریع: برای کار کردن با دستگاه در این حالت ،دستگاه را از سطح کار برداشته ماشه را بکشید.برای کوبیدن میخ ، نوک دستگاه را با ضربه آهسته ای به صورت جهشی به سطح کار بزنید. هر فشار ضامن تماسی موجب کوبیده شدن یک میخ میشود.

تذکر به متصدیان دستگاه : دستگاه را با نیروی زیاد به سطح کار فشار ندهید بلکه بگذارید دستگاه از روی سطح کار خود را به عقب بزند تا بطور ناخواسته میخ دومی در همان محل کوبیده نشود.

کار کردن با ضامن ترتیبی:

دستگاه مدل ضامن ترتیبی دارای یک ضامن تماسی کاری است که در ارتباط با ماشه برای کوبیدن میخ کار میکند. فقط یک روش کارکرد برای میخ کوبی با دستگاه دارای ضامن ترتیبی وجود دارد و آن کوبیدن میخ به حالت تکی می باشد.

برای کارک کردن با دستگاه ، ماشه را آزاد کرده نوک دستگاه را به سطح کار فشار داده سپس ماشه را بکشید تا یک میخ کوبیده شود. این مراحل کاری برای هر میخی که کوبیده میشود تکرار شود.

مدل ضامن ترتیبی دارای امتیاز مهمی از نظر ایمنی است زیرا در صورتی که نوک دستگاه با سطح کار و یا هر چیز دیگری به طور تصادفی تماس پیدا کند و در آن موقع انگشت روی ماشه باشدمیخی از دستگاه پرتاب نمیشود.

سیستم هوای فشرده مورد نیاز میخکوب و منگنه کوب :

برای اینکه بتوان بدون اشکال کار کرد، لازم است که هوای فشرده فیلتر شده خشک و با بخار روغن به مقدار کافی در دسترس باشد.

اگر فشار هوا از حداکثر مجاز فشار هوای دستگاه بیشتر باشد یک رگولاتور فشار (شیر فشار شکن) با جریان به طرف پایین و یا یک شیر ایمنی در مسیر لوله هوا که به دستگاه وصل میشود کار گذاشته شود.

وصل کردن دستگاه به سیستم هوای فشرده:

مطمئن شوید که فشار خط تامین هوای فشرده بیشتر از حداکثر فشار مجاز دستگاه نباشد. در ابتدا فشار هوا را در پایین ترین حد توصیه شده تنظیم کنید. ( در دفترچه راهنمای دستگاه پایین ترین فشار مجاز نوشته شده است )

اتصال به سیستم هوای فشرده باید توسط شیلنگ مناسب و با اتصالات بستی سریع صورت بگیرد. در موقع متصل کردن دستگاه نباید ماشه کشیده شده باشد.

کارکرد دستگاه را با گذاشتن نوک آن روی الوار و چندین بار کشیدن ماشه آن آزمایش کنید.

بعد از بررسی اینکه دستگاه بدون اشکال کار میکند، دستگاه را روی قطعه کار گذاشته ماشه را بکشید. بررسی کنید آیا میخ آنطور که باید فرو رفته باشد. اگر میخ برجستگی داشته باشد ، فشار هوا را در مرحله ۰٫۵ اتمسفر (بار) زیاد کرده نتیجه را بررسی کنید. اگر میخ بیش از اندازه فرو رفته ، فشار هوا را در مرحله ۰٫۵ اتمسفر (بار) کم کنید تا نتیجه رضایت بخش حاصل شود.

همیشه کمترین فشار هوای لازم را بکار ببرید. این کار مزیت های زیر را دارد:

 1. صرفه جویی در انرژی
 2. کاهش صدای ایجاد شده
 3. فرسایش دستگاه کمتر می شود.

در انتها باید گفت…

چنانچه تمایل به خرید منگنه کوب و یامیخکوب دارید میتوانید با مراجعه به فروشگاه اینترنتی ابزار به آسانی و سهولت خریدی مطمئن را تجربه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.