دسته‌بندی نشده

انواع اره برقی

انواع اره برقی یکی از مهم ترین ابزار الات نجاری اره است که از گذشته تا به امروزه به علت پیشرفت تکنولوژی تغییرات فراوانی کرده است .اره یک ابزار دارای انواع تیغه برای برش چوب و سایر مصالح می باشد .اره ها با انواع اسم و کاربرد قابل استفاده می باشند این اره ها شامل: اره میزی،اره گرد بر،اره فارسی بر،اره پروفیل برو….می باشد اگر شما هم برای خرید بهترین اره و کاربردی ترین نوع آن سر در گم هستید در ادامه این مطلب با ما همراه باشید .

اره برقی

انواع اره برقی

1_اره میزی

اره‌ میزی یکی از پر کاربردترین و کار امد ترین ابزار کارگاه‌های نجاری و صنعتی می باشد. این ابزار برای متخصصین، صنعتگران و … بسیار مفید است. کاربرد این مدل اره بسیار وسیع است که شاید تصور ای که کارگاهی بتواند بدون اره خود را پیش ببرد امکان پذیر نباشد. نحوه کار اره میزی بسیار ساده و اسان است، وقتی یک تیغ اره‌ی گرد در یک نقطه ثابت با سرعت زیاد می‌چرخد نجار چوب را به سمت تیغ اره هدایت می‌کند.

نحوه کار با اره میزی

تیغ اره گرد ثابت بر روی یک محور با آخرین سرعت می‌چرخد و قطعه کار به سمت تیغه دوار میرود و بریده می‌شود.

کاربرد اره میزی

اره میزی به شکل بسیار گسترده در صنعت نجاری مورد استفاده صنعت گران قرار می‌گیرد. شما می‌توانید از این اره برای برش چوب، نئوپان، تخته سه لا، ام دی اف (MDF)، پلاستیک و حتی فلزات نرم مانند آلومینیوم استفاده نمایید.

مزایای اره میزی به این گونه می باشد که:

شما می‌توانید به راحتی از اره میزی برای برش‌های مختلف استفاده کنید. می‌توانید تخته‌های پهن را برش ساده، برش‌ عرضی و یا برش‌های فارسی بزنید و هم چنین می‌توانید با توجه به مدل مورد نظر و متمایل کردن تیغه، برش‌های اریبی زده و حتی با تیغه مناسب شیار روی کار ایجاد کنید.

معایب اره میزی به این گونه می باشد که:

این اره امکان جابجایی نداشته و جای زیادی را در کارگاه شما اشغال می کند. همچنین برای برش فارسی و کاهش ضخامت الوار گزینه مناسبی نیست. با توجه به آمار اتفاقات پیش‌آمده اره میزی یکی از دستگاه‌های بسیار خطرناک است و هنگام کار با دستگاه باید تمام نکات ایمنی را رعایت کنید تا از هر گونه خطر احتمالی پیشگیری کنید.

اره میزی

انواع اره برقی

اره گردبر

اره های گردبر هم مانند اره میزی‌ها بسیار پرکاربرد بوده . اره گردبر ابزاری است همه کاره‌ که امکان جابجایی هم دارند. کار اصلی اره های گردبر بریدن چوب‌ها و دیگر قطعات نرم است. به این صورت می‌توان گفت نوعی اره میزی قابل حمل است. به این شکل می‌توانید با استفاده از این اره مواد سخت‌تر مانند آهن را نیز با تیغه‌های مناسب برش دهید. کار اصلی و مهم این اره دقیقاً برعکس اره میزی است.

اره گرد بر چگونه کار می‌کند؟

اره گردبر ابزار دستی است که با یک تیغه‌ی دوار به قطعه کار فشار آورده تا آن را برش دهد. به این منظور که قطعه کار باید ثابت باشد و تیغه برش چرخان آن را برش می‌دهد.

مزایای اره گرد بر این گونه می باشد که:

یک اره همه کاره با قدرت بسیار بالا که توانایی برش‌های مختلفی را دارد.

امکان جابجایی بالا و اشغال فضای بسیار کم

می‌توانید قطعه چوب‌های بلند را کوچک کرده و ببرید قطعه کارهایی که روی اره میزی قابل استفاده نیستند را از طریق اره گرد بر ببرید.

معایب اره گرد بر به این گونه می باشد که:

اره گردبر اصلاً ابزار دقیقی نیست مگر زمانی که از ریل و واگن یا همان لاینرگایدها یا دستگاه میز برش استفاده کنید.

اره گرد بر

اره فارسی بر

اره های فارسی بر به نوعی اره‌ تخصصی‌ هستند ولی برخلاف تخصصی بودنشان ابزار پرکاربردی در نجاری‌ محسوب می‌شوند. اره فارسی‌بر همان صورت که از اسمشان پیداست برای نوع خاصی از برش در قطعه ساخته‌شده به نام برش فارسی.

برش فارسی برشی است که این امکان را به شما می دهد و می‌توانید زاویه برش را از ۹۰ درجه به هر زاویه‌ی دیگر دلخواه چه در طول و چه در عرض تغییر دهید. برش فارسی می‌تواند قطعه کار را به صورت عرضی با زاویه ۹۰ درجه به خوبی برش دهد. در هر صورت علت اصلی خرید یک فارسی بر برای نجاران برش‌های زاویه‌ای است زیرا برش‌های عرضی به اسانی توسط اره‌ میزی امکان پذیر می شود.

نحوه کار فارسی بر به این گونه می باشد که:

یک تیغ اره‌ی بزرگ دایره‌ای چرخان که روی یک پایه‌ی نگهدارنده ثابت نگه داشته شده است و قطعه کار ثابت شده را با چرخش خود می‌برد. قطعه کار توسط نقاله نگه ‌داشته شده تا مطمئن شویم به صورت ۹۰ درجه در مقابل تیغ فارسی نگه داشته شده است.

کاربردهای اره فارسی بر

با استفاده از فارسی بر شما می‌توانید برش‌های عرضی، فارسی، اریب یا ترکیبی را روی چوب، پلاستیک، تخته سه لا و خیلی از مواد نرم دیگر ایجاد کنید.

اره‌های فارسی بر به علت کارایی بسیار بالا در صنعت نجاری مانند ساخت مبلمان و کابینت‌ها، قاب‌ها و دیگر کارها کاربرد زیادی دارد .

اره‌های فارسی بر دو کاره به شکل گسترده در برش‌های تمیزتری مانند قرنیز‌ها استفاده می‌شوند.

انواع اره فارسی بر

دستگاه‌های فارسی بر در طراحی‌های مختلف از اره فارسی بر ساده گرفته تا نوع ترکیبی کشویی موجود می باشند.

اگر برای خرید هر کدام از اره‌ها در اول کار تردید دارید بهتر است مقاله مربوط به مقایسه آن‌ها را مطالعه کنید ولی برای بیشتر مردم اره میزی به عنوان اولین دستگاه و پرکاربردترین آن‌ها محسوب می‌شود.

اره فارسی بر

اره پروفیل بر

این مدل اره برای بریدن مواد سخت‌تر طراحی شده است و با وجود شباهت زیاد آن به اره فارسی بر کارهای زیادی انجام می‌دهد. برخلاف کارکرد اره فارسی بر که مخصوص برش مواد نرم است این اره برای برش اجسام با مواد سخت مانند فلز، آجر، بتن و سنگ کاری در ساختمان طراحی شده است و کاربرد فراوانی دارد و از آنجا ‌که عموما افرادی که به پروژه‌های DIY (خودت انجام بده) علاقه دارند احتیاج به برش‌های سخت ندارند اره‌های پروفیل بر بیشتر در مغازه‌های تخصصی ابزار آلات چوب یافت می‌شوند. با این حال به دلیل استفاده متعدد افراد DIY، این اره در بعضی از فروشگاه‌های لوازم خانگی موجود می باشد.

نحوه عملکرد اره پروفیل بر

یک دیسک ساینده که با بالاترین سرعت دور بر دقیقه روی یک پایه‌ی نگهدارنده متصل به میز به سمت قطعه کار رفته و آن را برش می‌دهد. همان‌ صورت که می‌بینید روش کار با اره پروفیل بر مانند اره فارسی بر است ولی فرق اصلی آن‌ها در تیغه‌ی اره است در اره فارسی بر تیغه‌ی فولادی دندانه‌دار تیغه‌ی برش است در صورتی‌که در پروفیل بر یک دیسک ساینده مانند تیغه کار می‌کند.

کاربرد پروفیل بر این صورت است که:

این اره در وهله اول برای برش‌های عرضی در مواد با جنس سخت مانند فلزات استفاده می‌شود و به‌طور گسترده در صنعت ساخت و ساز و فلزات مورد استفاده قرار می‌گیرد اما می‌تواند برش‌هایی با زاویه هم ایجاد کند و باید در این مطلب ذکر کرد که دقت اره فارسی بر بسیار زیاد تر از اره پروفیل بر است.

اره پروفیل بر

انواع اره برقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *