دسته‌بندی نشده

انواع میلگرد

میلگرد یکی از مهم ترین قسمت از بدنه ی یک خانه است همانطور که می دانید از میلگرد در شناژ ها بخصوص در پایه ریزی خانه استفاده می شود . ترکیب بتن با میلگرد که با تخته چوبی در کنار هم نگهداشته می شود تا بتن سفت شود یکی از مستحکم ترین و محبوب ترین راهکار ها برای ساخت پایه ی ساختمان ها است که به بتن ارمه مشهور می باشد

آرماتورهای طولی و عرضی

همان طور که می دانید میزان مقاومت کششی بتن بسیار پایین است در واقع بتن شکننده می باشد و انعطاف‌پذیر نیست به همین منظور برای جلوگیری از فشارهای وارد شده و افزایش مقاومت آن از آرماتور کمک می گیریم. این دسته از محصولات بیشتر در ستون بندی یا تیرهای ساختمانی برای بالا بردن مقاومت سازه مقابل نیروهای برشی و پیچشی استفاده می شود، برای مثال یکی از پرکاربردترین آنها خاموت نام دارد که در دسته بندی میلگرد عرضی قرار می گیرد. به منظور افزایش استحکامات سازه بالاخص افزایش میزان مقاومت کششی بتن انواع میلگردها در ساخت و ساز و پروژه های عمرانی اجرا می گردند. این دسته از محصولات فولادی در تیر یا ستون های سازه قراذ داده می شوند و هدف اصلی از نصب آنها جلوگیری از فشارهای وارده همچون نیروهای کششی و برشی می باشد.

انواع میلگرد مقاومتی

در سازه های بتنی مقاطع فولادی به دو صورت در بتن تعبیه می شوند:

 1. میلگردهایی که به صورت طولی پیاده سازی می شوند.
 2. میلگردهایی که در حالت های عرضی بر روی یکدیگر و در یک راستا قرار می گیرد.

هر کدام از این محصولات در تیر و ستون بندی به صورت طولی قرار گیرد میلگرد طولی نام دارد و هر کدام که به صورت عرضی و عمود بر محصولات تعبیه گردد میلگرد عرضی نامیده می شود که حالت های چهارگوش داشته و مکمل یکدیگر هستند.

قطر مناسب میلگرد در آرماتوربندی ها چیست؟

نصب انواع میلگرد طبق نقشه را، آرماتوربندی می گویند و ناظر و یا تعبیه کار نیز آرماتوربند نامیده می شود. بیشتر آن ها برای تقویت سازه، پل سازی، سد سازی و غیره استفاده می شود. این دسته از مقاطع به کمک سیم های مفتولی به یکدیگر متصل می شود.

آرماتور طولی و عرضی در ستون و تیر

در ستون بندی همواره باید به موارد زیر توجه نمود:

 • اندازه
 • نحوه قرارگیری و چیدمان محصولات
 • تراز بندی
 • فواصل از بالا و پایین
 • پوشش
 • تعداد
 • و…

کمترین آرماتور طولی فونداسیون

آرماتورهای طولی به صورت طولی و افقی در دو ردیف بالا و پایین فونداسیون نصب می شوند. اما چطور می توانیم میزان و تعداد انها را حدس بزنیم . ابتدا باید طول یک میلگرد فولادی در محوطه ای مورد نظر تخمین زده شود. از طرفی همواره باید به مواردی همچون فاصله از قسمت ها اطراف خود به منظور جلوگیری از خوردگی، جلوگیری از زنگ زدگی، فرسایش و غیره دقت داشته باشیم.  این میزان پوشش مطابق با مبحث ۹ آیین نامه ملی ساختمان در نظر گرفته خواهد شد. از سوی دیگر خم میلگرد نیز در محاسبات جایگاه ویژه ای خواهد داشت. زیرا که دو طرفه میلگردهای طولی و عرضی به دلیل اتصال بهتر و مطلوب تر فرم داده می شوند در نتیجه این مقدار خم نیز در معادلات مهندسی در نظر گرفته می شود.  به صورت کلی می توان از فرمول زیر کمک گرفت:

طول میلگرد = طول محور (دو برابر طول کاور) – (دو برابر طول خم)

فرمول محاسبه وزن آرماتورهای فونداسیون

به منظور تخمین وزن مقاطع طولی و عرضی نیز می ‌توان از دو شیوه زیر کمک گرفت:

 1. بهره گیری از جدول استاندارد محصولات فولادی
 2. کمک گرفتن از فرمول های مربوطه

با محاسبه قطر میلگرد به توان 2 تقسیم بر 162 می توان وزن تقریبی را پیش بینی نمود. اما موضوع برای تخمین تعداد آرماتورهای عرضی کمی ساده تر است برای محاسبه تعداد آن ها تنها کافیست محور عرضی و فواصل را بررسی نمود حال مطابق با تقسیم بندی های انجام شده مشخص می گردد که به چه تعداد مقطع عرضی نیاز خواهیم داشت.

نکته بسیار مهم در این معاملات این است که در پی ساختمان ها از مقاطع طولی و عرضی آج دار A3 و  در دیوارهای برشی از نوع آج دار A2 استفاده شود چرا که ممنوعیت خم و باز خم در پروسه اختلال ایجاد خواهد نمود. از سوی دیگر همواره باید در نظر داشت که پوشش مقطع فولادی در تیر و ستون حداقل 3.5 سانتی متر در نظر گرفته می‌شود اما این مورد برای آرماتورهای ساختمان حداقل ۵ سانت می باشد چرا که به طور مداوم با خاک در تماس بوده و و به پوشش خالص بیشتری نیاز است.

میلگردهایی هستن که در فونداسیون به دو صورت طولی و عرضی بر روی هم چیده می شوند.

با محاسبه قطر میلگرد به توان ۲ تقسیم بر ۱۶۲ می توان وزن تقریبی را پیش بینی نمود.

اندازه، نحوه قرار گیری و چیدمان محصولات، ترازبندی، فواصل از بالا و پایین، پوشش و تعداد باید توجه کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.