ابزار دستی

کاربرد انبردست

کاربرد انبردست

کاربرد انبردست امروزه در زندگی روزمره ما بسیار قابل مشاهده است. ابزاری مانند انبردست وقتی مورد توجه قرار خواهد گرفت که بخواهیم شی باریک یا کوچک را نگه داشته و بر رو آن کاری انجام دهیم و یا آن را از جایی به بیرون بکشیم. یا مثلا زمانی که بخواهیم شی را در جایی ثابت نگه داشه و بر روی آن کار انجام دهیم.
همچنین یکی از کاربردهای انبردست ها برای فرم دادن و خم کردن و یا فشردن اجسام که احتیاج به نیروی بیشتر از نیروی دست انسان دارد، است.
در کل انبر به ابزاری گفته می‌شود که به کمک آن بشود اشیا و اجسامی را که امکان نگهداری به صورت مستقیم و یا با دست را نداریم، نگه داشت.

و در تعریف کلی ابزار انبردست یک نوع ابزار است که جهت نگه داشتن، خم نمودن، بریدن سیم و کابل، چرخاندن یا خم کردن فلزات کوچک و حتی بیرون کشیدن میخ از دیوار و یا چوب یا هر شی دیگری استفاده خواهد شد.
این وسیله جزو ابزارالات دستی به شمار می‌آید.

تاریخچه انبردست

کاربرد انبردست

تاریخچه‌ی ساخت اولین انبردست به ۳ هزار سال پیش از میلاد مسیح برمی گردد که در شغل آهنگری جهت نگه داشتن انواع فلزات داغ و گداخته شده از ابزارآلاتی مانند انبردست استفاده میشد.
انبردست ها از دو عضو یا اهرمی که به هم متصل خواهد شد ساخته شده بودن و هنوز هم به همین صورت ساخته می شوند.

دستگیره‌های انبردست دارای یک روکش از جنس پلاستیک است به این دلیل که در مقابل جریان الکتریسته عایق باشند و از برق گرفتگی جلوگیری کند و همچنین در دست راحت تر قرار گرفته شود و از دست سر نخورد.
همین طور سر آن دندانه‌هایی دارد تا زمانی که بخواهید وسیله ای بین دو دندانه قرار دهید محکم بین آن گیر کرده و سر نخورد .سر انبردست جهت نگه داشتن اشیا طراحی شده است و قسمت وسط و میانه ان جهت بریدن و قطع کردن سیم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قسمت‌های انبر دست

پس این وسیله با مکانیزم اهرمی که دارد، شامل سه قسمت است:

  • دسته های انبر با عایق پلاستیکی
  • یک محور اصلی که در مرکز قرار گرفته و عمل باز و بسته کردن را انجام می‌دهد
  • فک ها و یا همان سر (نوک) انبردست که برای نگه داشتن اشیا استفاده می‌شود.
  • نوک و دسته انبردست، موازی هم هستند و قابل تنظیم نیز می‌باشد تا در زمان نیاز به اندازه ی اجسام تغییر کند.

این ابزار ساده و کلیدی مصارف بسیار زیادی داشته و جزو اولین ابزارهایی است که در کارگاه‌ها، مکانیکی‌ها، سیم کشی، لوله کشی، نجاری، جوشکاری و بسیاری از مشاغل و جاهای دیگر از آن استفاده می شود.

انبردست چیست و چه کاربردی دارد؟

نکات مهم خرید انبردست

هنگام خرید انبردست خوب و چیزی که کار شمارا راه بی‌اندازد باید مواردی را رعایت کنید که ما برای راحتی هرچه بیشتر شما عزیزان این موارد را برای شما لیست کرده‌ایم که عبارتند از:

جنس و کیفیت مواد اولیه

مواد مورد استفاده در تولید انبردست هم از نظر دوام و عمر آن و هم چنین از نظر اینکه توانایی نیروی لازم را به شیء وارد کند، اهمیت زیادی دارد شایان به ذکر است که هر چقدر دسته‌ها کوتاه باشند نیروی وارده در انبر کمتر است .
انبردست هایی که در صنعت جدید تولید می‌شوند معمولاً از ترکیبات آلیاژهای مختلف با فلز فولاد تولید می‌شوند.
یکی از این ترکیب ها که استحکام زیادی را به وجود می‌آورد و باعث بالا بردن عمر انبردست خواهد شد، ترکیب کروم وانادیوم با فولاد می‌باشد و علاوه بر آن دلیلی می‌شود که انبردست در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی هم مقاوم باشد.

طراحی شکل ظاهری انبردست ها

انبردست باید استاندارد طراحی شود، چه از نظر مواد استفاده شده و چه از نظر شکل و اندازه ظاهری همچنین دسته و یا نوک (یا همان فک‌ها) باید یکسان و یک پارچه با یکدیگر باشند و متناسب با فرم دست انسان ساخته شده باشد.

روکش دسته ها انبردست

روکش دسته ها می‌بایست از مواد با کیفیت و استاندارد تولید شده باشد و متناسب با فرم دست انسان شکل داده شده باشد تا مانع از لغزش آن‌ در دست و ازیت شدن دست شود همچنین باید بتوان با کمترین نیرو بیشترین کارایی را از آن حاصل کرد.

 

انبر دست چیست

باید ها و نباید‌های استفاده از انبردست

به طور کلی انبر دست ها برای نگهداشتن قطعات استفاده می‌شود . اما باید گفت که برای باز کردن خیلی از پیچ ها گیر کرده نیز به انبردست نیاز دارید. همانطور که گفتیم انبردست ها هر چقدر دسته‌ی بلند تری داشته باشند قوی تر هستند همچنین فراموش نکنید که می‌توانید بعضی وقت ها در نبود چکش از کناره‌های انبردست برای کوبیدن اجسام کوچک استفاده کنید.
البته سعی کنید که این کار را انجام ندهید زیرا که باعث خراب شدن انبر دست و فک‌های آن می‌شود.

گاهی اوقات بر اثر زنگ زدن پیش می آید که انبردست در خودش گیر می کند که این نشانه‌ی زنگ زدگی می باشد البته گاهی هم بر اثر ضربه خوردن انبردست ممکن است که انبر دست در خود گیر کند و دیگر نتوان از آن استفاده کرد در این مواقع بهتر است از نفت استفاده کنید و انبردست را برای مدتی در نفت قرار دهید زیرا که نفت هم اثر ضد زنگ دارد و هم با روان کردن لولای انبر دست باعث چرخش و روان شدن آن می‌شود.

جمع بندی کاربرد انبردست

از جمله کاربرد انبر دست میتوان به استفاده‌ی آن در صنعت الکترونیک ، برق و در صنایع تاسیساتی ساختمانی برای لوله کشی و حتی مصارفی مانند نعل کردن اسب اشاره کرد .
در واقع طیف وسیعی از این گونه ابزار ها در خانواده ی انبردست ها قرار می گیرند و کاربردی مانند کاربرد انبردست دارد از قبیل از لخت کردن و بریدن انواع سیم برق تا گرفتن وسایل و بریدن و خرد کردن آنها را انجام می دهند .
این وسیله یا ابزار اختراعی عمومی و کلی بوده که نمیتوان آن را در طول تاریخ نسبت به شخص و یا گروه خاصی نسبت داد.
انسان از هزاران سال قبل از میلاد علم کار با فلزات را می دانسته و برای انجام کار با فلزات نیاز به وسیله ای انبردست مانند داشته که جنس آن از چوب و یا از فلز بوده ، قدمت استفاده از این نوع ابزار به 3000 سال قبل از میلاد باز می گردد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.