دسته‌بندی نشده

انواع اچار و کاربرد ان ها

آچار وسيله اى است كه با استفاده از آن مى توانيم پيچ و مهره ها را باز و بسته كنيم. البته باید چنین گفت که با استفاده از آچارهاى مختلف مى توانيم هر وسيله را بچرخانيم و باز كنيم كه اين چرخش با استفاده از انواع آچار انجام مى شود. در حقيقت دسته آچار با ايجاد يك گشتاور مناسب باعث چرخش مى شود. اچار ها کاربرد های مختلفی دارند ک برای باز و بسته کردن هر پیچ و مهره نیازمند یک اچار مخصوص هستیم. در ادامه با انواع آچارها آشنا مى شويم.

آچار دو سر تخت

هر دو قسمت این مدل آچار تخت است. دهانه‌های آن مدل U شکل است. این دهانه‌ها به یک اندازه نیستند و با یک دیگر متفاوت هستند. این مدل آچار کارایی دارد که با پیچ و مهره ها میخواهید کاری را انجام دهید و کار کردن با آن پیچ و مهره‌ها کار اسانی نیست. این آچارها پیچاندن پیچ و مهره را راحت‌تر می‌کنند و کار با این نوع اچار بسیار اسان است و مهارت خاصی را نمیخواهد.

اچار دو سر تخت

آچار دو سر رینگی

آچار رینگی، حلقه‌ی بسته در هر دو انتهای خود اچار دارد. این حلقه اکثرا برای محکم کردن شکل شش ضلعی و در برخی موارد برای سفت کردن شکل مربعی طراحی و تولید شده است. حلقه‌ها در هر دو انتهای خود اندازه‌های متفاوتی دارند. این سبک از آچارها در برخی مواردی به کار می‌روند که آچارهای دو سر تخت خوب به کار نمی ایند. آچارهای دو سر رینگی از گرد شدگی لبه‌هایی که ممکن است به هنگام استفاده از آچارهای دو سر تخت رخ دهد، پیشگیری می‌کنند.

اچار دو سر رینگی

آچار یک سر تخت و یک سر رینگ (Combination)

آچار یک سر تخت و یک سر رینگ همان صورت که مشخص است یک آچار ترکیبی از آچار دو سر تخت و آچار دو سر رینگ است. این آچار یک حلقه‌ی بسته در یک انتهای اچار دارد و طرف دیگر آن تخت است. این آچارها کمک می کنند تا برای باز کردن پیچ و مهره‌ها با سر رینگی و سپس جدا کردن سریع آنها با استفاده از سر تخت راحت تر صورت گیرد؛ آچارهای یک سر تخت و یک سر رینگ معمولا برای استفاده در این مدل ترکیب به کار می‌روند بنابر این هر دو انتهای آنها هم اندازه هستند.

اچار یک سر تخت یک سر رینگ

آچار خطی (Line)

آچار خطی ابزاری بین آچار دو سر تخت و آچار دو سر رینگی است. هر دو انتهای این آچار بر عکس آچار دو سر رینگی، تخت است. از جنبه دیگر بر خلاف آچار دو سر تخت، دهانه‌های آن به اندازه کافی بزرگ هستند تا با سر پیچ و یا مهره چفت شوند. این آچار زمانی به کار می‌رود که پیچ‌ها و یا مهره‌ها از فلز نرم‌تری ساخته شده‌ باشند. آچارهای خطی حداکثر سر پیچ و یا مهره را می پوشانند و حداکثر برخورد با آن را دارند در نتیجه آسیب وارده به سر فلزی نرم‌تر را به کمترین حالت ممکن می‌رسانند.

آچار فرانسه (Adjustable)

این اچار نیز یک ابزار با سرتخت است و تنها یک انتهای آن می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. اندازه‌ی باز و بسته شدن دهانه ثابت نیست و این اچار قابلیت ان را دارد که به اندازه پیچ و مهره ها باز و بسته شود. این آچارها می‌توانند برای پیچ و مهره‌هایی با اندازه‌های مختلف به کار روند و بر عکس آچارهای دیگر هستند که می‌توانستند تنها برای یک یا دو مورد از پیچ و مهره ها، استفاده شوند. اما استفاده از این آچارها در مناطق دور و یا محدود، بسیار کار سختی محسوب می شود.

اچار فرانسه

آچار آلن (Allen)

این آچار انتهای ان شش ضلعی است و به دو مدلT شکل و L شکل موجود است.  آچار نوع T شکل شباهتی به نوع L شکل دارد و تنها فرقش این است که یک دسته دارد که از فلز و یا پلاستیک تولید شده که نوع L شکل این دسته را ندارد. این آچارها با سرهایی که داخلشان شش ضلعی است، به کار می‌روند. آچارهای آلن برای پیچاندن پیچ‌ها مورد استفاده قرار می گیرند. روشی که آنها عمل می‌کنند مثل آچار پیچ گوشتی است.

اچار الن

آچار بکس (Socket)

آچار بکس کاملاً با پیچ و یا مهره چفت می‌شود. چنین آچاری به یک دسته نیاز دارد. در نتیجه بیشتر آنها مفصل درونی دارند. به هنگام استفاده از آچار بکس، لازم نیست که بعد از انجام پیچش از سر پیچ و یا مهره کاملاً برداشته شود. دسته می‌تواند برداشته شود و دوباره وصل شود در حالی که کاسه روی پیچ و یا مهره باقی بماند.

اچار بکس

آچار شلاقی (Pipe)

آچار لوله گیر نوعی آچار فرانسه است. گیره ‌های این آچار مثل اره است. این آچار معمولا برای لوله‌های آهنی نرم و لوازمی که گردی شکل هستند مورد استفاده قرار می‌گیرد. گیره‌ها به شکلی طراحی شده‌اند که زمانی که دسته به جلو کشیده می‌شود سفت‌تر و محکم تر می‌شوند. به خاطر حالت اره مانند گیره‌ها، این آچارها عموما برای کارهای لوله کشی به کار می‌روند. اما این گیره‌های دندانه دار اثراتی روی سطوحی که در آنها مورد استفاده قرار می‌گیرند به جا می‌گذارند.

اچار شلاقی

آچار ترک (Torque)

آچار ترک میزان گشتاور ویژه‌ای برای محکم کردن ایجاد می‌کند. این کار مانع از سفت شدن بیش از اندازه مجموعه‌ی پیچ‌ و مهره‌ کمک می کند. مقدار گشتاور لازم می‌تواند با مدرج کردن آچار به دست بیاید. در بعضی موارد مانند صنعت خودرو، سطح گشتاور لازم برای سفت کردن، مقدار دقیقی است. این آچارها در مجموعه‌ای از مکانیزم‌های دقیق به کار می‌روند که در آنها گشتاور اضافی مثل گشتاور ناکافی خطرناک است.

اچار ترک

آچار شمعی (Spark plug)

این آچار یکی از آچار بکس و مثل آچار جغجغه است. این آچار در هر دو انتهای خود دهانه دارد. آچار شمعی نیز یک آچار ویژه است. این آچارها فقط با شمع به کار می‌روند و به برداشتن و سوار کردن شمع خودرو که در حالت کلی خارج از دسترس است کمک می‌کنند و مصرف دیگری ندارند

آچار چرخ (Lug)

این مدل آچار، چهار کاسه در چهار طرف خود دارد و دسته‌های آن بزرگ‌تر از دسته‌های یک آچار معمولی است. این آچارها نیز آچارهای مخصوصی هستند و در صنعت خودرو به کار گرفته می شوند. این آچار برای محکم کردن پیچ‌های روی چرخ ماشین و یا خودرو به کار برده می شود.

اچار چرخ

آچار کلاغی (Plumber)

آچار کلاغی نیز سبکی از آچار فرانسه و شبیه آچار شلاقی و یا لوله گیر می باشد. این آچار مخصوصا برای کارهای لوله کشی به کار می‌رود. این آچارها برای بستن و یا باز کردن پیچ‌ها روی لوله‌های سیستم لوله کشی مورد استفاده قرار می‌گیرند. به ان دلیل که این آچارها قابلیت تنظیم دارند، یک آچار یکسان می‌تواند برای لوله‌های با اندازه‌ی متفاوت قابل استفاده باشد. این آچارها نیز آچارهای مخصوصی هستند و برای کار با ان ها نیاز به مهارت کافی هست.

اچار کلاغی

آچار مهره (Dumb – bell)

این یک آچار دو سر رینگی می باشد. در این صورت به نام آچار استخوان سگ نیز مشهور است. اندازه‌ی حلقه‌ها در هر دو انتها با یکدیگر متفاوت  است. اینها نیز آچارهای مخصوصی هستند و به شکل ویژه برای استفاده در دوچرخه‌ها طراحی و تولید شده‌اند. استفاده از این آچارها در محیط‌های تنگ سخت تر است و برای استفاده از این اچار به مهارت کافی نیاز می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.